Dershane dönüşümünden çıkan fırsat, fakire de özel okul

Milli Eğitim Bakanlığı, velisinin geliri iyi olmayan ancak derslerinde başarı gösteren öğrencileri özel okullara alacak

Dershane dönüşümünden çıkan fırsat, fakire de özel okul

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi için teşvik çalışmalarına hız veren Milli Eğitim Bakanlığı, kime nasıl teşvik verileceği konusunda Maliye Bakanlığı ile yaptığı çalışmanın sonuna geldi.

Dershane sahiplerine arsa kolaylığı, vergi indirimi gibi çeşitli teşvikler verilmesini öngören Bakanlık, diğer taraftan hem dershaneden özel okula dönüşen kurumların öğrencisiz kalmaması için hem de başarılı fakir öğrencilerin daha iyi eğitim alması için kişi başına teşvik uygulamasını devreye sokacak. Buna göre Bakanlık, bir öğrencinin devlete olan maliyeti oranında özel okula gidecek olan öğrenciler için teşvik verecek.

Özel okulda okumak isteyen öğrencilerin teşvikten yararlanabilmek için öncelikle MEB'e başvuru yapması gerekecek. Başvuru yapan öğrenciler Bakanlık tarafından araştırılarak velisinin gelir durumu ve okul başarısı ile notlanacak. Velisinin maddi durumu iyi olmayan ancak başarılı öğrenciler teşvik almaya hak kazanacak.

Özel okullar arası haksızlık olmaması ve suistimallerin yaşanmaması için teşviki almaya hak kazanan öğrenciler ise MEB tarafından merkezi olarak özel okullara yerleştirilecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *