Cemaat evlerinden büyük kaçış.. Sadece dün 811 kişi koptu

Cemaat yurtlarından büyük kopuşlar devam ediyor. Başbakan Erdoğan'ın çağrısından sonra sadece dün 811 kişi devlet yurtlarına başvuru yaptı.

erdogan ilk kez rakam verdi: dun 811 kisi ayrildi

Başbakan Erdoğan, mitinglerde cemaat yurtlarında kalan öğrencilere seslenmiş ve 'Bunların yurtlarında kalmayın' demişti.

'Yurtlarda, evlerde gece seansları yapıyorlar. Bu seanslarda Başbakan'a beddua ettiriyorlar. Eşime, çocuklarıma beddualar ettiriyorlar. Bu nasıl Müslümanlık? Bunlara dayanamayanlar olur mu böyle şey diyorlar. Onları da yurttan attırıyorlar. Düzce'de Sivas'ta bunu yaptılar. Kredi Yurtlar Kurumu'na talimat verdim. Öğrencileri alacaksınız diye' konuşan Erdoğan'ın bu çağrısından sonra bu yurtlarda kalan öğrencilerden sadece dün 811 kişi devlet yurtlarına geçiş yaptı.

Erdoğan gelişmeyi dün Kanal 24'ün canlı yayında açıkladı ve şunları söyledi;

Siz yurtlarınızda, evlerinizde kalan öğrencileri, paralarını da almak suretiyle evlerinize alacaksınız, yurtlarınıza alacaksınız, orada gece seanslarıyla bu ülkenin Başbakanına, bakanlarına beddua ettireceksiniz. Aralarında üç beş tane öğrenci çıkıp da 'Neden böyle yapıyorsunuz, biz Başbakanımızdan memnunuz' deyince de kapıya koyacaksınız. Bu mu cemaat? Bunlar örgüt.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Beddua dediğiniz şey nedir? Burada densizlik, her türlü şey var. Çok enteresandır, sadece bugün, Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak yurtlarımıza aldığımız, bu tür öğrencilerden 811 kişi.

Ben her gittiğim yerde de açıklıyorum. 'Eğer buralarda huzursuz, rahatsızsanız, ayrılmak istiyorsanız, Kredi Yurtlar Kurumu'ndaki, o ilimizdeki yurtta yer varsa biz sizi oralara alacağız, yoksa devletin oradaki sosyal tesislerinde sizleri misafir edeceğiz. O da yoksa biz sizi otellerde misafir edeceğiz. Biz sizi sokakta bırakmayız. Çünkü bunların o acımasız ellerine biz yavrularımızı bırakamayız.

Bizim şu anda 27 bin 473 boş kontenjanımız var. Bunları değerlendiririz. Şu anda özel sektörün öğrenci kapasitesi ortalama 234 bin. Barınan öğrenci sayısı 116 bin. Yüzde 50. Kredi Yurtlar'da yüzde 92. Biz şu anda yoğun bir şekilde yurt yapımlarına, aynı zamanda kiralamayı da devam ettiriyoruz. Ama bizim yurtlarımızda filan, bunlar gibi ikna odaları yok. Bunlarda ikna odaları filan da var.

Biz malum üniversitelerde başörtülü yavrularımıza neler yapıldığını, o ikna odalarında neler yapıldığını sizler yazdınız, çizdiniz bizler de hep konuştuk. Şimdi aynısını bunlar yapıyor."


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir