Hostesler Lisesi gençlerin gözdesi oldu

Türkiye’de havacılık sektörünün hızla büyümesi sonucu sektörün acil ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü ihtiyacı artık liselerden karşılanıyor. Bu amaçla kurulan Türkiye’nin ilk havacılık meslek lisesine gençler yoğun ilgi gösteriyor.

Burası Hostesler Lisesi özendiriyor herkesi

Cemil Yıldız İSTANBUL- Türk Hava Yolları’nın yaptığı atılımlar, özel havacılık sektöründeki büyüme sebebiyle nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak için sadece üniversitelerden değil, havacılık meslek liselerinden de eleman alıyor. Bu da havacılık meslek liselerine olan ilgiyi her geçen gün artıyor.

Çocukluk yıllarından beri uçma özlemiyle hayaller kuran gençler özellikle hosteslik ve uçak bakım bölümlerini seçiyor. Bölümlerde İngilizce ağırlıklı dersler gören öğrenciler, okuldan mezun olduktan sonra dilerlerse sektörde hemen çalışabileceği gibi, alanlarıyla ilgili 2 yıllık yüksek okullara da sınavsız girebiliyor. Kendileriyle ilgili 4 yıllık programlara yerleştirilmek istendiklerindeyse ek puan avantajından yararlanıyorlar.

HEDEFİ PARA OLANLARA KANMAYIN
Gençlerin ilgisinden memnun olan havacılık eğitmenleri yoğun talebi fırsata dönüştürmek isteyen ve hedefi sadece para olanların okul açmasından rahatsız. Türkiye’nin ilk havacılık meslek lisesini kuran Özel Gök Jet Anadolu Meslek Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sait Yılmaz, “  Bir Anadolu Lisesi'nde ne uygulanıyorsa okulumuzda da aynı eğitimler uygulanmaktadır. Tam gün eğitim vermekteyiz. Tam gün eğitimin içerisinde havacılığın teorik eğitimleri, müfredatta bulunan teorik eğitimleri, bunun dışında fırsat buldukça sektörden eğitimler pratik eğitimleri hem binamız içerisindeki uçak parçaları üzerinden veriyoruz hem de hafta 2 güne çıkacak stajlarla havalimanı içerisinde eş zamanlı eğitimler birlikte pratik eğitimler vermeyi planlıyoruz. Aşağıda MOKAP hazırlanıyor.

MOKAP'ta hosteslik hizmetini alacaklar. Herhangi bir kurumda nasıl alıyorlarsa öyle alacaklar. Pratik eğitimlerini almış olacaklar. Uçak bakımında okuyanlar ise; muhtelif parçalar var. Bunları bazı görsellerle, videoalarla aynı zamanda hangar içerisinden alınan müsadelerle birebir şahit olacaklar. Yeri geldiğinde biz çocukların eline alet edevat vererek onlarında el becerilerinin yeteneklerinin gelişmesine katkıda bulunacağız” diye konuştu.

Kuruldukları günden bu yana okullarına ilginin arttığına dikkat çeken  Yılmaz,” Okula ilgi çok yüksek. Bu ilginin dezavantajları da oluyor. Biz bu mesleğin içerisinden gelen bir ekibiz. Bunun dışına birçok benzer okul açıldı. MEB'de bunun imkanları var. Biz sadece kendi mesleğimize odaklanacağız. Biz iddialıyız demeyeceğiz. Tecrübelerimizi bu tarafa aktaracağız. AR-GE'sini kuracağız. Belki uçak parçası yapacağız. Belki uçak yapmada bir kaç adım yapacağız. Simülatörümüz var. Yaklaşık 2 ay sonra o da faaliyete geçecek. Boeing 777 simülatörümüz var. Onun yanında Airbus 320 serisi yeni jenerasyon bir uçak simülasyonu alıp birebir eğitimleri çocuklar aktaracağız” şeklinde konuştu.
GENÇLER GEZMEYE GÖRMEYE ÇOK MERAKLI
Özel Gök Jet Anadolu Meslek Lisesinde kabin hizmetleri dersi veren Havacılık Uzmanı Esin Kurt ise “ Lise çağındaki gençler yeni yerleri görmek ve dünyayı gezmek için hostesliği seçiyor. Bu mesleği seçmelerinin en cazip sebebi, çocukların dünyanın her yerini görebilme imkanına sahipler. Bu onlar için çok cazip. Hem dünyanın her yerini gezip hem de para kazanabilmek çok hoşlarına gidiyor. Yeni yerler yeni insanlar tanımakta son derece cazip bir hale geldi. Okulumuzda kabin hizmetleri olarak verdiğimiz hizmetler, en başta havayolu hostesliği. Hostesler yada hostlar havayolunda nasıl iş görüyorlar,uygulayacakları kurallar, takip edecekleri prosedürler nelerdir, onlardan bahsediyoruz. Arkasından uçakta ilk yardım konulu dersimiz var. Çok önemli bir konu. Diğer taraftan uçak fizyolojisi dersimiz var. Meteroloji dersimiz var. Uçak tiplerimiz var” diye konuştu. Havacılık meslek lisesini seçmesinin nedeninin havacılığa olan ilgisinin olduğunu söyleyen Hazal Erikli, “ Kabin bölümünde okuyorum. Bu bölümü seçmemin nedeni ben küçüklükten veri havacılıkla ilgili bir şey düşünüyordum. Bayanlar içinde ideal bir meslek olduğunu düşünüyorum. Hem gezme açısından hem bakım açısından. Seviyorum havacılığı. Bu yüzden seçtim” dedi.

Çok para kazanmak için kabin memurluğu bölümünü tercih ettiğini anlatan Almira Kaya, “ Kabin hizmetleri bölümünde okuyorum. Hem para kazanıp hem dünyayı gezmek, bir de kıyafetleri  için bu mesleği seçtim” dedi. Çocukluğundan beri uçaklara büyük ilgi duyduğunu belirten Doğukan Koç ise “Uçak bakım teknisyenliği bölümünde okuyorum. Uçakları seviyorum. Özellikle tamir etmeyi çok iyi öğrenmek istiyorum. O yüzden bu bölümü seçtim. Uçak teknisyeni olacağım” diye konuştu. İdeallerini hep yüksek tutmayı prensip edindiğini söyleyen Tamay Zengin de  “Uçak bakım bölümündeyim. Uçak bakımı seçtim. Çünkü bir şeyi bozup tamir etmeyi seviyorum. Burada ilermeyi düşünüyorum. Uçak mühendisliği düşünüyorum. Küçüklüğümden beri uçaklara biniyorum. Aile mesleği. Hep havalimanında olduğumuz için bu mesleği seçtim” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir