Balık umut oldu

İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü işsizlere balıkçılık kursu vererek meslek edindiriyor. Proje ile kursiyerlere 4 ay boyunca balık mutfağına ait her şey öğretilerek kurs sonunda işe yerleşme garantisini veriliyor. Kursiyerler üstüne bir de her gün 45 TL harçlık alıyor.

Balık umut oldu

İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü işsizlere yepyeni bir kapı araladı. İş arayan, meslek edinmek isteyen kişilere balıkçılıkla ilgili her türlü ayrıntı öğretilerek meslek edindiriliyor.

115 gün sürecek eğitim sonrasında kursiyerler, Türkiye’deki en seçkin restoranlara ve beş yıldızlı otellere yerleştiriliyor.

Balık tutmayı değil balıktan sanat eseri üretmeyi öğrettiklerini belirten İŞKUR İl Müdürü Kadri Kabak, şöyle konuştu: “Kursumuzda 37 gencimize, iş arayanlara meslek öğretip, kollarına altın bilezik takıyoruz. Burada denizden çıkan bütün ürünleri temizlemesinden tutun pişirmesine, servisinden tutun mezesine kadar öğretmeye çalışıyoruz. Kursa katılan arkadaşlarımıza bir de her gün 45 TL harçlık veriyoruz. Yaklaşık 115 gün kurs görecekler ve sonrasında aldıkları diplomalarla ülkenin ve İzmir’in çeşitli yerlerinde istihdam edilecekler."

“DUBAİ’DE ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ VAR”

İŞKUR’un sağladığı meslek edindirme kurslarından mezun olan kursiyerlerin yurt dışında da iş bulduklarını aktaran Kabak, “Mezun olan kursiyerlerimizden şu an Dubai’de çalışan bile var. Bunlar çok önemli imkanlar. İŞKUR olarak 183 bin TL kaynak transfer ettik. Hakikaten İzmir ve Türkiye için bir ilk oldu. Arkadaşlarımız su ürünlerinden sanat eserleri çıkartıyor” diye konuştu.

“İSTİHDAM GARANTİLİ İŞLERDE ÇALIŞACAKLAR”

Balıkçılık sektöründe eleman eksikliği olduğunu ve bu yüzden bu alanda kurs açtıklarını söyleyen Kabak, sözlerine şöyle devam etti: “Hobi niteliğindeki kurslar yerine işgücü piyasasındaki ihtiyaçları araştırıyoruz. İşgücü piyasasında hangi mesleklerde eleman aranıyor, bunların analizini yaparak kurslarımızı belirliyoruz. Kurstan mezun olan arkadaşlarımız da aldığımız taahhüt gereği istihdam garantili bir işte çalışmaya başlayacak. İş arayan, işini değiştirmek isteyen, meslek edinmek isteyen herkesi kurumumuza bekliyoruz.”

“HİÇBİR KURSTA ÜZERİNE ÜCRET VERİLMİYOR”

Balığın mutfağına dair en ince ayrıntıları öğrendiklerini aktaran kursiyer, yepyeni bir meslek edinmenin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti. İşsizlere mutlaka eğitimlere katılmalarını tavsiye den kursiyerler şunları söyledi: “Yemek yapmaktan zevk alıyoruz. Burada çok güzel şeyler öğreniyoruz. Biz balık temizlemeyi bile bilmiyormuşuz. Biz işin ayrıntısını öğrendikçe aslında bunun bir sanat olduğunu öğreniyoruz. Bu kurs bize çok şey kattı. Ekonomik anlamda sıkıntı yaşıyorduk. Bu kurs bizim için büyük bir fırsat. Devlet destekli olduğu için daha da şanslıyız. Çünkü hiçbir kursta üzerine ücret verilmiyor.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *