Bakan Avcı'dan öğretmen adaylarını umutlandıran sinyal

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Şubat'ta öğretmen atamasına ilişkin müzakere sinyali verdi.

 bakan avci'dan ogretmen adaylarini umutlandiran sinyal				Bakan Avcı, "Kadro talep ediyor musunuz?" sorusuna "Tabi ediyoruz ama isteyenin bir yüzü..." diye cevapladı.

Avcı: Şubatta öğretmen atamasına ilişkin Maliye ve Başbakan ile bir kez daha müzakere edeceğim. 
Ücretli öğretmen alımında atama bekleyenlere öncelik veriyoruz.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı , TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2014 yılı bütçesine ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Atama bekleyen öğretmen adaylarına ilişkin soru üzerine Bakan Avcı, "215 bin öğretmen adayı bulunuyor. Bizim toplam ihtiyacımız 127 bin. 39 bin de ücretli öğretmen istihdam ediyoruz" dedi.

"Niye ücretli öğretmen alıyorsunuz?" şeklindeki soruyu Bakan Avcı, "Kadrolu alamadığımız için" diye yanıtladı. "Kadro talep ediyor musunuz?" sorusuna Avcı, "Tabi ediyoruz ama isteyenin bir yüzü..." karşılığını verdi.

Şubat atamasına ilişkin soruyu da cevaplandıran Avcı, şunları kaydetti:

"Bu toplantıdan önce bu konuyu konuşuyor olsaydık veya bu soru bana sorulmuş olsaydı, muhtemelen, büyük ihtimalle yapmayacağız diyecektim. Ama şimdi sizlerin de desteğiyle ben maliyemizle de Sayın Başbakan'la da diğer ilgili bakanlarla da bu hususu tekrar bir kere daha müzakere etmek ihtiyacını vurgulayacağım. Ama söz veremiyorum şimdi. Çünkü bu benim Mili Eğitim Bakanı olarak tek başıma...  Keşke kadrolar hep benim cebimde olsa da hepsini kullansak." 

Konuya ilişkin milletvekillerine desteklerinden dolayı teşekkür eden Avcı'ya bir milletvekili, "Arkadaşlar sizi yüzüstü bırakmazlar, arkanızda dururlar" diye laf attı. Bunun üzerine Avcı, "Biz Mehter yürüyüşüyle gidiyoruz, arada dönüp bakıyoruz, geliyorlar mı diye. Mehter sağlam yürür." diye esprili bir karşılık verdi.

Ücretli öğretmen alımında atama bekleyen öğretmen adaylarına öncelik verdiklerini ifade eden Avcı, branş olarak da en çok ihtiyaç duyulan alanlarda görevlendirme yaptıklarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir