2013 SBS PUANMATİK (SBS PUAN HESAPLAMA)

Daha iyi bir liseye yerleşmek için öğrenciler SBS’ye girdiler. Öğrenciler şimdide SBS puanlarını öğrenme çabasına girdiler, çıkan sorulardan net sayısını tespit edip puan hesaplaması yapmak için sitemizi tercih eden arkadaşara teşekkür ediyoruz..

2013 SBS PUANMATİK (SBS PUAN HESAPLAMA)

2013 SBS puan hesaplama sayfasını sitemize ekledik.  2013 Yılı Seviye Belirleme Sınavı  tüm yurtta yapıldı. Daha iyi bir liseye yerleşmek için öğrenciler SBS'ye girdiler. Öğrenciler şimdide SBS puanlarını öğrenme çabasına girdiler, çıkan sorulardan net sayısını tespit edip puan hesaplaması yapmak için sitemizi tercih eden arkadaşara teşekkür ediyoruz. 8. sınıf SBS puan hesaplama robotu hakkında kısa açıklama; Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde SBS puan hesaplama sistemi değişti. Artık 700′lü yeni SBS puan hesaplama sistemi var. İşte bizler de yeni SBS puan hesaplama sistemine göre bir hesaplama aracını sayfamıza ekledik. Aşağıdaki 8. Sınıf SBS puan hesaplama 2013 robotuna doğru ve yanlış sayılarınızı girerek anında hesaplama yapabilirsiniz. Buradan çıkan sonuç sizin 2013 SBS sonuçlarına göre 8. sınıf puan hesaplama elde edeceğiniz yaklaşık puanı verir. Çıkan sonuç kesainlik belirtmemektedir.

2013 SBS puanınızı hesaplamak için tıklayınız..

SBS Nedir?

8. sınıf öğrencilerinin, o yılın öğretim programlarında belirtilen kazanımları elde etme seviyesinin ölçüleceği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl haziran ayında ders bitiminden sonra düzenlenen merkezi sistem sınavlarıdır.

8. sınıf öğrencilerinin, o yılın öğretim programlarında belirtilen kazanımları elde etme seviyesinin ölçüleceği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl haziran ayında ders bitiminden sonra düzenlenen merkezi sistem sınavlarıdır.

SBS´de hangi derslerden soru sorulacaktır?

Sınavlarda; görsel sanatlar, teknoloji ve tasarım, müzik, beden eğitimi, rehberlik/sosyal etkinlikler dersleri dışındaki zorunlu derslerden, öğrencinin devam ettiği sınıfın konularına ait sorular sorulacaktır.

Sınavda sorulacak sorular 5 ana başlık altında toplanmıştır:

1-Türkçe, 2-Matematik, 3-Fen ve Teknoloji, 4-Sosyal Bilgiler, 5-Yabancı Dil

Soru sayısı ve buna bağlı olarak da sınav süresi,  öğrencinin yaş durumu dikkate alınarak belirlenmiştir.

8. SINIF SORU DAĞILIMLARI

DERSLER 8. SINIF

 • TÜRKÇE 23
 • MATEMATİK 20
 • FEN VE TEKNOLOJİ 20
 • SOSYAL BİLGİLER *20
 • YABANCI DİL 17
 • TOPLAM 100 SORU
 • SÜRE 120 DAKİKA

* Sosyal bilgiler sorularının içinde din kültürü ve ahlak bilgisi soruları da yer alacaktır. Ancak bu dersten muaf olan öğrencilerle bunları cevaplamak istemeyen öğrenciler için alternatif sosyal bilgiler soruları yer alacaktır.

Soru sayılarının dağılımı neye göre belirleniyor?

Soruların dağılımı ve test bölümlerinin oluşturulması, dersin haftalık ders programı içerisindeki ağırlığına orantılı olarak yaklaşık değerlerin tamamlanması esas alınarak belirlenmiştir.

Sınavın soru içeriği nasıl olacak?

Soru içeriklerinin öğretim programları odaklı, okulda sunulan eğitim ve öğretime dayalı olarak hazırlanması esas alınacaktır.

8. sınıflar için hazırlanan sınavda 7. sınıfın konularından da soru gelecek mi?

Hayır. Sorular öğrencinin devam ettiği sınıfın konularıyla sınırlı kalınarak hazırlanacaktır. Sınavlarda, sınıfa ait olarak o yıl için milli eğitim bakanlığının belirlediği kazanımlar dışına çıkılmayacaktır.

SBS zorunlu bir sınav mıdır? Sınava girmeyen öğrenci için nasıl bir uygulama yapılıyor?

Hayır, zorunlu bir sınav değildir. Sınava girmeyen öğrenci, o yıl yapılan sınavda en düşük puan ne ise o puanı alır. Fakat, öğrenci iyi bir anadolu lisesine ya da iyi bir özel liseye devam etmek istiyorsa bu puan yerleştirme işleminde yeterli olmayacağından sınava girmesi gerekmektedir.

SBS´de derslerin ağırlıklı katsayıları nedir?

TESTLERİN AĞIRLIK KATSAYILARI

SINIF - 8. Sınıf

 • TÜRKÇE 4
 • MATEMATİK 4
 • FEN VE TEKN. 3
 • SOSYAL BİLG. 3
 • YABANCI DİL 1

Matematik ve Türkçe derslerinin ağırlık katsayısı eşit, bu iki dersin sınavda kazandıracağı puanın eşit olduğu anlamına mı geliyor?

Hayır, testlerin ağırlık katsayıları bir dersten yapılan sorunun değerini belirlemede tek etken değildir. Her dersin yapılma oranı, standart sapması gibi veriler de puanlamaya etki edeceğinden katsayılarda farklılıklar oluşur. Testlerin ağırlık katsayıları sabit kalmasına rağmen her yıl derslere ait soruların katsayı değerlerinin değişmesinin sebebide budur.

Özel yabancı okullara SBS puanı ile mi girilir?

Evet, özel yabancı okullara girişte 8. sınıf puanı değil, 8. sınıf SBS puanı esas alınır. Başvurular SBS puanı açıklandıktan sonra, ilgili okullara belirlenen tarihlerde ve koşullarda bireysel olarak yapılır.

SBS 2013 PUAN HESAPLAMA MOTORU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.