2013 DGS Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak - işte tarih

DGS yerleştirme sonuçları 2013 ne zaman açıklanacak? 2013 Dikey Geçiş Sınavı tercih sonuçlarının 1 Eylül'de açıklanması bekleniyor

2013 DGS Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak - işte tarih

KARİYER BASAMAKLARI MAĞDURİYETİ YAZIMIZA MEB'DEN CEVAP

Bilindiği üzere Türk Eğitim-Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, beş yıllık eğitim-öğretim programlarından mezun oldukları için diploması yüksek lisans diploması ayarında kabul edilen ve sınavdan muaf tutulan, ancak başvuruların alındığı dönemde kontenjan sınırlamasından ötürü hak elde edemeyen, bu hakkı yargı kararıyla elde ettikleri için 15/06/2011 tarih ve 40105 sayılı yazıya istinaden de başvuru yapmamış olan öğretmenlerimizin uzman öğretmenlik sertifikalarının yargı kararı gerekçesiyle iptal edilmemesi ve iptal edilenlere de bu haklarının iade edilmesi hususunda talepte bulunmuştuk.

Bakanlıktan gelen 19.08.2013 tarih ve 2125207 sayılı cevabi yazıda, Danıştay tarafından bozma kararı verilen dosyaların yeniden karar verilmek üzere mahkemelerine gönderildiği, bu konuda yargı yoluna başvuranlarla ilgili yargı tarafından verilen kararlar doğrultusunda işlem yapılacağı belirtilmiştir.

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLERİN SAYISI BELLİ OLDU

Öğretmen atamaları her zaman siyasetin önemli konularından birisi oldu. Her atama döneminde atanan öğretmenlerden çok atanamayan öğretmenler ön plana çıktı. Peki Türkiye'nin ne kadar öğretmen açığı var? Ve kaç bin öğretmen mezun olmuş ve atama bekliyor?
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Habertürk'te "Doğru Açı" programında Belkıs Kılıçkaya'nın sorularını yanıtladı. Habertürk ekranlarında yayınlanan Doğru Açı'nın konuğu olan Bakan Avcı, sosyal medya üzerinden program boyunca yoğun bir şekilde sorulan öğretmen atamalarına ilişkin soruya cevap verdi.
İHTİYAÇ 126 BİN, ATAMA BEKLEYEN 300 BİN

Avcı,"Son hesaplara göre bütün branşlardaki öğretmen açığımız 126 bin. Ancak çok çok öğretmen olmak isteyenlerin sayısı 300 bine yakın." dedi.

MEB, 40 bin öğretmen ataması yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 40 bin öğretmen alınacağı açıklandı. İşte atamaların yapılacağı tarih...

Kadroların eylülün ilk haftalarında duyurulacağı öğrenildi. Bugün'ün haberine göre; henüz netleşmeyen branş kadrolarının açıklanmasından sonra eylül ayının 10'una kadar atamaların yapılacağı öngörüldü. Bakanlık yetkilileri atama işlemlerini okulların açılmasından önce yapılması için çalıştıklarını aktardı. Tercih ve puan üstünlüğü esas alınacak atamalarda, atanan öğretmenlerin kararnameleri dijital ortamda İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderilecek.

KADROLAR BELLİ DEĞİL

MEB, 40 bin öğretmen ataması için başvuru kılavuzunu internet sitesinde yayımlayacak. İl ve ilçelerden bakanlığa gelecek talebe göre Türkçe, matematik, sınıf öğretmenliği, fen ve teknoloji öğretmenliği, rehber öğretmenliği, din kültürü ve ahlak bilgisi ve diğer branşlardan alınacak öğretmen kadroları belli olacak. Okulların açılma tarihinin 16 Eylül olduğu belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *