10 Büyük Üniversite Bölünüp, 15 Yeni Üniversite kurulacak

Hükümet, 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kanun tasarısını Meclis'e sundu. Tasarıda bazı üniversitelerin bölünmesi de yer aldı.

Tasarıyla İstanbul, Gazi, Karadeniz Teknik, İnönü, Selçuk, Erciyes üniversitelerinin bazı bölümleri, yeni kurulacak üniversitelere bağlanıyor.

hukumet dugmeye basti! 6 universite bolunecekYükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

ÜNİVERSİTE İSİMLERİ DEĞİŞİYOR

Tasarıyla Mustafa Kemal Üniversitesi'nin adı "Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi", Dumlupınar Üniversitesi'nin adı "Kütahya Dumlupınar Üniversitesi", Okan Üniversitesi'nin adı "İstanbul Okan Üniversitesi", Namık Kemal Üniversitesi'nin adı "Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi" olarak değiştiriliyor.

PERSONELİN GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ EĞİTİME AYRILACAK

Öğrenci sayısının en az yüzde 50'si tam burslu olan ve toplam öğrenci sayısının en az yüzde 50'si tezli yüksek lisans ve doktora programlarındaki öğrencilerden oluşan vakıf üniversitelerinde çalışan personelin ücretlerinden kesilecek gelir vergisi tutarı, özel bir hesaba aktarılacak.

Bu kaynak, vakıf üniversitenin eğitim, öğretim, araştırma, geliştirme, her türlü yatırım harcamalarının gerektirdiği giderler için kullanılacak.

Özel hesabın oluşturulması, kullanımı, denetimine ilişkin usul ve esaslar Maliye ve Milli Eğitim bakanlıkları ile YÖK tarafından belirlenecek.

15 YENİ ÜNİVERSİTE KURULUYOR

Tasarıyla Türk Balkan Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından İstanbul Tuna Üniversitesi ve Ses Sağlık Eğitim ve Spor Vakfı tarafından İzmir Tınaztepe Üniversitesi adıyla iki vakıf üniversitesi ve 13 yeni üniversite kuruluyor.

Toplamda 10 üniversiteyi bölecek bu yeni düzenleme, bölünerek ortaya çıkan 10 üniversiteye ek olarak 5 yeni üniversite ekleyecek. Yeni tasarı kapsamında bölünen üniversiteler ve bölünme sonucunda ortaya çıkan yeni üniversiteler şu şekilde:

 • Gazi Üniversitesi’nden Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi’nden Ibn-i Sina Üniversitesi
 • İnönü Üniversitesi’nden Turgut Özal Üniversitesi
 • Karadeniz Üniversitesi’nden Trabzon Üniversitesi
 • Selçuk Üniversitesi’nden Konya Üniversitesi
 • Dumlupınar Üniversitesi’nden Kütahya Üniversitesi
 • Sakarya Üniversitesi’nden Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 • Erciyes Üniversitesi’nden Kayseri Üniversitesi
 • Mersin Üniversitesi’nden Tarsus Üniversitesi
 • Sütçü İmam Üniversitesi’nden İstiklal Üniversitesi

Bundan sonra bölünerek hizmet verecek bu üniversitelere 3’ü devlet 2’si vakıf olacak şekilde 5 üniversite daha eklenecek. Bu üniversiteler;

 • Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 • Samsun Üniversitesi
 • Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 • İstanbul Tuna Üniversitesi (vakıf)
 • İzmir Tınaz Tepe Üniversitesi (Vakıf)

Bu yeni üniversitelerin bu sene yapılacak tercihlerde aktif olarak hizmet verip vermeyeceği konusunda bir açıklama yok, ancak tasarının meclisten çıkmasının ardından gerekli bilgiler verilecektir.

 

KONYA ÜNİVERSİTESİ

Konya Üniversitesi kurulacak. Selçuk Üniversitesine bağlı Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunun isimleri değiştirilerek bu üniversiteye bağlanacak.

KÜTAHYA SAĞLIK ÜNİVERSİTESİ

Kütahya'da kurulacak Kütahya Sağlık Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesine ait bazı fakülte ve yüksekokulların da yer alacağı birimlerden meydana gelecek.

MALATYA TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ

Malatya Turgut Özal Üniversitesi kurulacak. Bu üniversite, İnönü Üniversitesine bağlı Su Ürünleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Battalgazi Meslek Yüksekokulu, Yeşilyurt Meslek Yüksekokulunun da olduğu birimlerden oluşacak.

İSTANBUL İBN-İ SİNA

İstanbul'da kurulacak İstanbul İbni Sina Üniversitesine, İstanbul Üniversitesine ait Diş Hekimliği Fakültesi, Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, İletişim, İşletme, Orman, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri ve Veteriner fakülteleri, adı Çapa Tıp Fakültesi olarak değiştirilecek İstanbul Tıp Fakültesi ile bazı meslek yüksekokulları bağlanacak.

ANKARA HACI BAYRAM

Ankara'da Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulacak. Üniversiteye; Gazi Üniversitesine ait Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Mimarlık, Mühendislik, Sağlık Bilimleri ve Tıp fakülteleri ile bazı yüksekokulları bağlanacak.

Daha önce Sakarya Üniversitesine bağlı bazı fakülte ve yüksekokulların da yer aldığı Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Mersin Üniversitesine bağlı bazı fakülte ve yüksekokulların yer aldığı Tarsus Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı bazı fakülte ve yüksekokulların yer aldığı Trabzon Üniversitesi, Erciyes Üniversitesine bağlı bazı fakülte ve yüksekokullarının yer aldığı Kayseri Üniversitesi; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine bağlı bazı üniversite ve yüksekokulların yer aldığı Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi açılacak.

Samsun'da Samsun Üniversitesi, Sivas'ta Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi de yeni kurulacak üniversiteler arasında yer alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir